Jak si správně spočítat úsporu a nenaletět?

Spočítejte si cenu elektřiny bez fíglů

Většina dodavatelů eletřiny a plynu nabízí na svých webových stránkách kalkulačku, která vám spočítá výhodnou cenu jejich elektřiny. Jak to, že je cena na dodavatelově webu tak výhodná?

Důvod je často skrytý v tzv. orientační kalkulačce. Ta je pohodlná, neboť pro výpočet nepotřebujete znát svoji aktuální roční spotřebu, distribuční sazbu ani hodnotu jističe. Tedy údaje, které člověk běžně v hlavě opravdu nenosí. 

Pro výpočet elektřiny preferujte přesné srovnání.

Jenomže výsledek takové kalkulačky je následně také pouze orientační. A jak to tak bývá, je orientační směrem k co nejnižší ceně. A na to pozor!

Stejné zadání, ale rozdílné výsledky

Do kalkulačky se obvykle zadává typ bydlení (dům nebo byt) a způsob spotřeby elektřiny, nejčastěji svícení, vaření, ohřev vody, vytápění a případně tepelné čerpadlo.

Kalkulačka následně tyto hodnoty sama převede na distribuční sazbu, spotřebu a hodnotu jističe. Tedy údaje nezbytné pro výpočet ceny elektřiny. Tento převod by měl být nastavený tak, aby co nejblíže odhadl spotřebu zákazníka. 

Jaké hodnoty ale zvolí záleží čistě na společnosti, která kalkulačku provozuje.

Hodnoty spotřeby se u dodavatelů mohou lišit až o tisíce kWh.

Často se tak můžeme setkat se situací, že kalkulačka pro zadaný typ spotřeby počítá s výrazně nižší, než reálnou spotřebou nebo hodnotou jistoče. A tím pádem samozřejmě nabídne výhodnější cenu. 

Přesné zadání a kontrola na ERÚ

Vyberte si v kalkulačce PŘESNÉ srování a vyplňte údaje na základě posledního vyúčtování
Zkontrolujte si správnost výpočtu ceny na stránkách Energetického regulačního úřadu.

Spočítejte si cenu s Energií ČS

Ušetřete přechodem k Energii ČS až několik tisíc korun ročně! Patříme dlouhodobě mezi nejlevnější dodavatele energií. Spočítejte si, kolik můžete přechodem k nám ušetřit.

Spolehlivý dodavatel elektřiny a plynu

Společnost Energie ČS dodává elektřinu a plyn do více než 44 tisíc domácností a na energetickém trhu působí již od roku 2012. 

Máme nejširší pobočkovou síť ze všech dodavatelů energií - sejít se s naším specialistou můžete přinejmenším virtuálně téměř na každé pobočce České spořitelny.

Díky silnému zázemí Finanční skupiny České spořitelny jsme spolehlivým partnerem v oblasti dodávek energií a výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Řídíme se Etickým kodexem Energetického regulačního úřadu a ctíme pravidla etického a profesionálního jednání obchodníka v energetických odvětvích.